Ranco RHS-75100 Low Pressure Switch Open 75 Close 100 PSI HVAC Refrigeration
SKU:
RHS-75100
UPC:
Adding to cart… The item has been added
Product Description
Ranco Part Number RHS-75100 Low Pressure Switch
Open: 75 Close: 100 PSI HVAC Control
Applications: Heat Pump, Air Conditioner, and Refrigeration systems
Features and Benefits:
  • Hermetically (epoxy) sealed sensor design ensures protection from environmental conditions
  • Excellent set point stability and cycle life due to a high-quality, mobile switch arm
  • Robust welded and potted wire leads facilitate reliable operation
Specifications:
  • Application: Low Pressure
  • Reset: Automatic
  • Open (Cut Out): 75 PSI
  • Open (Cut In): 100 PSI
  • Pressure Range: 0-50 bar, 0-735 psig
  • Burst Pressure: 345 bar, 5000 psig
  • Terminal Type: Normally Open (Low Pressure Cutout) | Normally Closed (High Pressure Cutout)
  • Fluid Temperature: -55 °C to 135 °C / -65 ° to 275 °F
  • Ambient Temperature: -30 °C to 70 °C / -40 ° to 185 °F
  • Electrical Rating: 120 VAC: 5.8 FLA / 34.8 LRA | 240 VAC: 2.9 FLA / 17.4 LRA | 120/277 VAC: 375 VA | 24 VAC: 125 VA